Young & Loving 2012! retrospective+1

Fra 10. august til 23. september blir Bergen arena for en større utstilling av internasjonal glasskunst gjennom samtidig visning på 2 lokaliteter i bykjernen: S12 galleri og verksted i Skostredet 12 og galleri Format Bergen i Vågsallmenningen 12 viser sammen Young & Loving 2012!. Utstillingen viser verk av 10 glasskunstnere og gir publikum et godt inntrykk av hva som skjer på glasskunst-arenaen i Norden og verden.

Ung og lovende!

Young and Loving er en spøkefull oversettelse av ung og lovende og en lekende innfallsvinkel til glasskunst som (del av et) kunstnerisk uttrykk er et særlig kjennemerke. Utstillingskonseptet er utviklet av S12 og ble arrangert for første gang i 2007. Young & Loving 2012! er en retrospektiv utgave av Young & Loving! kuratert av Bergljot Jonsdottir og Jeremy Welsh. På S12 og Format vises et utvalg av 10 kunstnere som har vært representert på utstillingen de fem siste årene – med et enkelt unntak, nykommeren Allison Hoag (USA), derfor: retrospektiv +1.

Kuratorene har lagt vekt på å sette sammen ett mangfold av uttrykk hvor utgangspunktet i arbeidet er glass, men glasset er ikke nødvendigvis synlig i sluttresultatet. Kunstnerne og arbeidene presentert vil gi et godt bilde av hva rører seg i glasskunstverdenen i dag og kan bli et innlegg i diskusjonen om hva glasskunst kan være.

Charlotte Potter (USA), Petra Thorgren (Sverige), Hiromi Takizawa (Japan), Stine Bidstrup (Danmark), Mette Colberg (Danmark), Anna Mlasowsky (Tyskland), Alison Lowry (Irland), Allison Hoag (USA), Julia Malle (Storbritannia), Ingrid Nord (Norge).

 
Young & Loving 2012! retrospective+1 - S12 Galleri og Verksted