A room of my own
I «A room of my own» viser Ine Harrang en rekke personlige samlinger presentert i vitriner eller arkivskap. De kan ligne på verdifulle samlinger som man finner på museer, men til forskjell fra gjenstandene som presenteres der, er objektene til Harrang hverdagslige og i utgangspunktet lite verdifulle.
Arbeidene tematiserer tid og historie på en særegen måte. Et eksempel på dette er «Time Experienced», hvor vi finner 365 flasker av klart glass. I hver flaske ligger det materie som Harrang har samlet gjennom et helt år. På lokkene har hun skrevet datoen objektet ble innsamlet. Flaskene er oppbevart og presentert i to røde fraktekasser av metall. Tilgjengeligheten til hvert enkelt objekt kommer an på betrakteren, da flaskene må plukkes opp fra sitt rede for å bli sett i detalj.
Samlingene til Harrang inneholder rester og fragmenter av tid, som i utgangspunktet ikke er meningsbærende eller betydningsfulle. Objektene i seg selv er ikke signifikante, de er forkastet og oversett. I prosessen med å samle, velge ut og presentere gjenstandene har det vokst frem arbeider som forholder seg til tanker om tid og historie, og om hva vi opplever som verdifullt.
Ine Harrang har en Bachelorgrad fra Edinburgh College of Art i arkitekturrelatert glass, og mastergrad i Visuell Kunst og Glass fra the Academy of Art, Architecture and Design i Praha (VSUP). Hun har hatt flere separatutstillinger i Norge, vist større prosjekter i Nidarosdomen og Glasskatedralen på Hamar, deltatt på kollektivutstillinger i Skottland, Norge og Tsjekkia, og laget et titalls offentlige utsmykninger. Harrang ble tildelt statens utstillingsstipend i 2010 og 2011, samt kunstnerstipend fra BKH i 2012. Hun arbeider for tiden ved Kunstnersenteret Møre og Romsdal.






